19. marec 2009
Piatok trinásteho bol šťastným dňom pre generálneho riaditeľa továrne Sony na juhozápade Francúzska. Prepustení robotníci ho vo štvrtok zamkli v zasadačke a podmienkou pustenia bolo, že s nimi pôjde priamo za vyjednávací stôl s odbormi, kde sa dohodnú na novej podobe plánovaného prepúšťania. Riaditeľ sa na to teda zamknutý v zasadačke vyspal a piatková dohoda už vyzerala inak.
Pracujúci v novej dohode dosiahli:
• dlhšiu dobu na preškolenie (znamená to, že popri školení budú dostávať plat)
• väčšie preškoľovacie balíky (za školenia im budú platiť)
• lepšie podmienky pre ľudí nad 55 rokov (pôvodný balík hovoril o jednomesačnom plate za každý odpracovaný rok, ale nezarátavali sa roky po 55-tke)
• odstupné vo výške 45 000 eur
Udalosť sa odohrala v továrni na výrobu videokaziet v Pontonx-sur-l'Adour (juhozápad Francúzska, región Landes). Pracujúci rozhnevaní z balíčkov úsporných opatrení zobrali Sergea Fouchera ako rukojemníka po tom, čo prišiel na zdvorilostnú záverečnú návštevu. Továreň má o mesiac definitívne zavrieť svoje brány a o prácu príde 300 ľudí. Výsledkom návštevy bolo, že skončil v zamknutý v zasadačke a vstup do areálu fabriky bol zabarikádovaný kmeňmi stromov. Ako uviedol Patrich Hachaguer, predstaviteľ CGT: „Keďže nás nechcel počúvať, nenašli sme iné riešenie.“.
Ráno zorganizovalo asi 80 zamestnancov piket pred továrňou, kde protestovali proti tomu, že ich odstupné je nižšie, než dostali iní pracujúci Sony vo Francúzsku. O desiatej ráno posadili odborári Fouchera a vedúceho oddelenia ľudských zdrojov do minibusu a spolu odišli na rokovanie, ktoré sa konalo v prítomnosti činiteľov miestneho zastupiteľstva v neďalekom meste Dax. Foucher sa pred nasadnutím do minibusu nechal počuť: „Som šťastný, že som na slobode a že znova vidím denné svetlo.“
Podobná udalosť nie je vo Francúzsku novinkou Minulý rok takto držali anglického šéfa východofrancúzskeho automobilového závodu – 48 hodín pobudol vo svojej pracovni, ako posteľ mu poslúžil masážny stôl, pracujúci mu poskytli deky a podávali sendviče. Vyjadril sa, že sa cítil ako „väzeň v Alcatraze“. Minulý rok vtrhla polícia do firmy na výrobu zmrzliny v Saint-Dizier, aby oslobodila manažéra, ktorého tam držali ako rukojemníka pracujúci nespokojní s prepúšťaním. Pri pokuse o zastavenie polície bolo zranených minimálne 14 zamestnancov.
Pod náladu francúzskych pracujúcich volajúcich po spravodlivosti a odplate sa podpísal aj francúzsky kultový film roka – Louise-Michel – komédia, v ktorej si skupina žien prepustených z fabriky na severe Francúzska objedná vraždu svojho šéfa.
Preložila Jolana Bolo
Zdroje:
http://www.guardian.co.uk/world/2009/mar/13/sony-france-boss-hostage
http://libcom.org/forums/news/sacked-french-sony-workers-hold-boss-hostage-13032009
Súvisiaci článok:
Okupácia chemickej továrne Cellatex vo Francúzsku (2000)